ИндексЛинк към основния сайтРегистрирайте сеВход

Share | 

Фентъзи писателки...

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
air
Пълководец

Брой мнения : 377

ПисанеЗаглавие: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 9:30 pm

Сещате ли се за името на писателка чиято фентъзи история ви е накарала да се блещите цяла нощ лочейки тонове кафе?
Покрай едно аниме се замислих по темата и бях безкрайно изненадан че ми хрумнаха само три имена.

1. Роулинг - Х. Потър би трябвало да влиза в тази категория.
2. Ле Гуин с класиката Землемория.
3. Бюджолд - Споделящият нож, Шалион Оковният пръстен

Трябва да призная че Бюджолд ме превърна във вечен фен с поредицата си за Вор но фентъзито и куца.
Землемория никога не ми е била особено интересна а Потърчо няма да го коментирам.
Та жените могат ли да пишат фентъзи или не? scratch А може би просто липсват такива на нашия пазар?
Върнете се в началото Go down
Sierra
Пазител

Leo Buffalo
Брой мнения : 535

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 9:50 pm

Не знам - предполагам, че всеки с вкусовете си.

Мен засега Хари Потър ми води класациите като фентъзи, макар че то не запълва точно рамките на жанра като такъв. Знам, че е яко комерс, но първите няколко книги наистина ме бяха увлякли (като се има предвид, че ги четох на 13-14).

Легуин и аз не я харесах.

Последната не съм я чела.

Пробвах се с една друга писателка, ама нещо не можа да ме грабне (дотолкова, че и името й не помня барабар с книгата...).

Четох и Twilight, което не знам доколко се води фентъзи, но то е толкова нелогично и елементарно, че Хари Потър ми се стори като научна дисертация пред него.

Друго женско фентъзи просто не ми е попадало.

Не желая да обобщавам, че жените им куца фентъзито поради две причини:

1-вата - всеки човек си има личен стил - било то мъж, жена, така че ми се струва тъпо да се предубеждавам за нещо, което не съм пробвала да чета сериозно.

2-рата и по-основна причина е, че аз рядко се захласвам и по мъжко фентъзи - чела съм много, но малко наистина ми е харесало.

Властелинът на пръстените го прочетох до половината и го захвърлих, Силмарилион не го продължих след 1-вата глава, а Хобитът го прочетох с клизма. Та Толкин очевидно не ми е от любимите фентъзи писатели.

Колелото го четох до втора книга, не беше лошо, но не си спомням защо не го дочетох.

Почнах едно известно, което му забравих името и то не ми хареса (имаше някакви сенки на светове и такива шитове).

Сега чета на Дейвид Фарланд - Runelords - то е приятно, елементарно и неангажиращо за момента, като съм минала първата книга.

Тери Пратчет не ме кефи барабар с Том Холт (който не знам дали е известен на българското читателско войнство).

Честно казано от фентъзито, което съм чела досега, книги, които мога да спомена с огромно уважение са "Песен за огън и лед" и "Приказка без край" (с условието, че е детска книга). Това са неща, които са ме вдъхновили по време на четене.

Като цяло смятам, че фентъзи жанрът е доста схематизиран (всичките ми ти големи саги са ми прекалено взаимозаменими), но на това съм попадала аз. Ще се радвам, ако някой ме обори с книга, която да ме впечатли Smile.
http://cerealboxx.blog.bg/
sinardin
Небесен пратеник

Брой мнения : 2349
Местожителство : Dreamland

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 9:57 pm

1. "Оковният пръстен" беше хубаво нещо, другите на Бюджолт не съм чела.
2. "Землемория" ми хареса, а и си е точно фентъзи (в смисъл, че Потърите ми се доближават много повече до представата за приказки, ама нейсе, фентъзи да са).
3. Наоми Новик с нейния "Темерер" също ми допадна, но не съм чела продълженията.
4. Робин Хоб пък има една страхотна трилогия "Придворният убиец".

5. На Потър аз блещех очи по цяла нощ и без кафе, но ми е леко встрани от графата фентъзи. Ако го наречем детско-юношеско фентъзи, значи мога да включа и
6. Анджи Сейдж с историите за Септимъс Хийп. Чела съм първите три и са забавни, но са още по-детски и от Хари.

7. И ще сложа и Елена Павлова. Много забавни книги-игри пишеше, а за "Сърцето на скиталеца..." още ме е яд, че така и не се намери кой да издаде продълженията.

Тези ми хрумват на мен първосигнално, за повече ще трябва да мисля. И жените определено могат да пишат фентъзи. Но съм съгласна, че на фона на тълпите мъже, броят им е доста малък.

8+9. Сетих се и за Маргарет Вайс и Трейси Хикман и оная работа с драконовото копие или каквото там точно беше, че така и не го дочетох. Много смотано ми се видя.

Последната промяна е направена от sinardin на Сря Мар 17, 2010 10:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
http://choveshkata.net/blog/
kremenski
Посветен

Libra Buffalo
Брой мнения : 84
Местожителство : Варна

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 10:06 pm

БЮДЖОЛД !!!! ТЯ Е!
Но не спирайте с поредиците Споделящият нож или Шалион. Повярвайте ми, освен чистото й фентъзи, тя е невероятен писател - фантаст. Опитайте нещо и от поредицата й за Бараяр и Майлс Воркосиган. Ако държите на Фентъзито - "Свещеният крал", но Бога ми, ще изпуснете много, ако останете само с това. Тя създава много силни и истински богати като психология и развитие образи. Чете се увлекателно и с лекота a'la Тери Пратчет. Има много добър изказ и прекрасна логика. Ако, както на мене, ви доставя удоволствие да сглобявате логичната система на събитията и личностите в книгите, тя наистина може да докара умствено-емоционален оргазъм. Нещата й, дори и да са обемни като епос (Бараяр) не наслагват умора от еднородно решени схеми на развитие, каквито например намерих в историите "Магическо кралство за продан" на Тери Брукс.
Иначе за мен "Хрониките на Нарния" са ПРЕКРАСНИ детски книги от типа, който можеш да четеш и на 10, и на 20, и на 30... А "Хари Потър" и забавен, но за съжаление анализът му може да приключи горе-долу на 2-3 нива на разглеждане - по-простичак ми идва някакси... Но в сравнение с Twilight - да, определено...
Мога да препоръчам и един разказ от Кир Буличов - "Недостойният Богатир", за да не пренебрегваме и руските автори.
Все пак, Толкин е само патриархът... Никой не трябва да очаква да го чете "леко" - Библията не се чете "леко" Wink Мащабът му е уникален - филмите не успяха да го хванат по никой начин. Пробвайте старобългарска литература от времето на Симеон Велики (Черноризец Храбър и т.н.) - усещането е подобно...
sinardin
Небесен пратеник

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 10:25 pm

Sierra написа:

Почнах едно известно, което му забравих името и то не ми хареса (имаше някакви сенки на светове и такива шитове).
"Хрониките на Амбър" ще да е било. Баси, колко го обичам това.

Sierra написа:

Като цяло смятам, че фентъзи жанрът е доста схематизиран (всичките ми ти големи саги са ми прекалено взаимозаменими), но на това съм попадала аз. Ще се радвам, ако някой ме обори с книга, която да ме впечатли Smile.

Ъм, ми то първосигнално не се сещам за фентъзи, в което да не спасяват нещо. Обикновено света. Най-често това го прави някой нищо неподозиращ младеж. Именно пренасищането с такива сюжети ме отказа от активното четене на жанра.

А това много забавно представя клишетата в жанра http://www.endorion.org/fun/humour/how-to-write-a-fantasy.html

Да отбележа - авторе, просто няма начин темата да се задържи само върху жените във фентъзито. Извинявай.

Пазител

Leo Buffalo

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 10:32 pm

Хаха, кременски, много добре сравни Толкин с Черноризец Храбър - общо взето "удоволствието" да чета произведения и от двамата беше еднакво Very Happy.

Бюджолд така, както я захвали, определено си проси да бъде зачетена Smile. Ще й метна едно очо скоро.

Сини, баш туй е (може да не ме грабна толкова, защото го четох на английски. Ама аз пък нямам проблеми с английския, така че не би следвало да е това).

Сега като се замисля, това, че нещата във фентъзито се повтарят, донякъде ме радва - това е като храната - ако обичаш да ядеш един тип храна, съвсем леки отклонения от любимото блюдо са перфектният начин на преживяване.

Да, и мен ще ме прощава авторът, просто идеята, че мъжкото фентъзи е на светлинни години от женското някак не ми влиза в представите Smile.
air
Пълководец

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 10:35 pm

sinardin написа:
4. Робин Хоб пък има една страхотна трилогия "Придворният убиец".
Уби ме! Нямах си идея че е жена?! Shocked Явно все пак има и изключения.
Това е една от любимите ми. Има и не толкова добро продължение "Шутът и убиецът".

kremenski съгласен че начина и на писане увлича но самата история не ми допадна...
А причината да си купя фентъзито и е точно поредицата за Вор. Велика поредица.
Но тя си е научна фантастика.

Последната промяна е направена от air на Сря Мар 17, 2010 10:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse
Брой мнения : 1448
Местожителство : България, Варна

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 10:44 pm

Дай и аз да драсна няколко реда.........
Първото ми вманиачаване по темата беше точно с "Хрониките на Амбър" от Роджър Зелазни.
После попаднах на "Колелото на времето" от Робърт Джордън...........на който още си чакам 12 том
............и към днешна дата май съм прочела почти всяка фентази поредица, която е излязла на нашият пазар.
Любимте ми автори обаче са Рейманд Фист и Джорд Р.Р. Мартин........лошото е, че ако почна да пиша може да заприлича на реферат.
alex_ana
Млад герой

Virgo Cat
Брой мнения : 48

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 11:10 pm

В понеделник обяснявах на pirani за Бюджолд и Бараяр Smile
Землемория много я харесвам, както и Придворния убиец.
Има още дами във фентази жанра, но аз трудно помня имена и трябва да се разровя за да си ги припомня Smile
А, сетих се за Марион Зимър Брадли с поредицата Даркоувър
Хари Потър така и не съм чела...
Иначе Зелани си е класика. Изчела съм не само Хрониките на Амбър, а почти всичко негово, което е излязло на български (а може и всичко) Wink
От руските автори не мога да пропусна Лукяненко с поредицата за патрулите Smile
Иначе и Толкин и Асприн в пародийния жанр на фентъзито са ми слабост. Smile
air
Пълководец

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 11:40 pm

Като сме се заприказвали... Фийст отепа всяква конкуренция с поредиците си за Пъг.

И като стана дума за Лукяненко какво и харесвате на поредицата за патрулите?
Виж останалите му книги наистина са добри.
alex_ana
Млад герой

Virgo Cat

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 11:46 pm

air написа:
И като стана дума за Лукяненко какво и харесвате на поредицата за патрулите?
Виж останалите му книги наистина са добри.

Не знам. Слабост ми е. Smile
Аз обичам приказки Wink
Харесвам и другите му неща.
kremenski
Посветен

Libra Buffalo
Брой мнения : 84
Местожителство : Варна

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Сря Мар 17, 2010 11:59 pm

Аауу! Колко съм щастлива!!! - Веднага си намерих файлчета с въпросните "Патрули" на Сергей Лукяненко! от тук - имам да наваксвам - не съм ги чела. Много мерси за информацията.
А "Хрониките на Амбър" най-добре се четяха по време на заверки - предаваш проекта, наспиваш се и веднага си купуваш следващата (ако е излязла) и я изчиташ за едно денонощие (две - зависи от обема), след което спиш и продължаваш с проектите.
Боже, колко книги съм изчела така! (Май почти колкото проектите ) В т.ч. и "Властелинат на пръстена", ама след 50-та страница (докато захапя...).
Но за Амбъритите - по-добре е да се чете преведена на Бг. Хора, дето говорят като роден по няколко езика са ми казвали, че понякога превода дори е по-добър текста. Не знам дали и тук е така, но помня, че навремето хрониките много ми харесаха (освен, ако не е било от заверките Laughing ) Не помня - частите за сина му - Царството на Хаоса отделно ли ги водеха или още като част от Хрониките на Амбър. Помня, че тези, за Царството на хаоса бяха по-нестандартни и ангажиращи вниманието.
Землемория я почнах от някое от продълженията. Не че не намерих всичките, че да "довърша картинката", но нещо не ми се получи дългосрочно удоволствието от тези книги...
... Сериозно, когато препоръчвате нещо, ако имате линкчета, ... Моля!... Аригато гозаймас!
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 12:02 am

air написа:
Като сме се заприказвали... Фийст отепа всяква конкуренция с поредиците си за Пъг.
Мани публично ще ме разстрелят ако разберат, че за........зарязах азиатското за да си дочета "Полетът на мрачният ястреб" ........поредната поредица с Пъг.
alex_ana
Млад герой

Virgo Cat

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 12:09 am

Друго място, където може да се намерят книжки е ето това:
shae
Пълководец

Taurus Snake
Брой мнения : 391
Местожителство : Сред образи и светлосенки...

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 12:38 am

Като запален почитател на фентъзи жанра не мога да не вметна нещичко тук:

Фийст е разкошен, а поредицата за Пъг, както я наричате, си е направо "абсолютно задължителна за четене". Всъщност основната история е четох доста отдавна, но напоследък си я поприпомних с новоизлязлата четвърта книга от поредицата за Нокът на сребърния ястреб. Страхотен разказвач е Фийст. Невероятна фантазия и изключително цветен свят. Образите които създава са много интересни, многопластови, противоричиви ... с една дума не те оставя да скучаеш.
Землемория е просто класика. Там две мнения няма.
Имаше едно фентъзи за момче и вълк със странна връзка помежду си - простете, не помня нито заглавието на книгата, нито автора, но съм я чела кажи речи преди 7-8 години. Само си спомням, че беше също много увлекателно четиво.
Има и много други, които заслужават да бъдат споменати, но .... слаба ми е паметта.
Истината е обаче, че безспорен номер едно е "Песен за огън и лед". Това е най-невероятното фентъзи, което някога съм чела. Мартин така те увлича, че не можеш да спреш.
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 1:28 am

shae написа:

Имаше едно фентъзи за момче и вълк със странна връзка помежду си - простете, не помня нито заглавието на книгата, нито автора, но съм я чела кажи речи преди 7-8 години. Само си спомням, че беше също много увлекателно четиво.
Има и много други, които заслужават да бъдат споменати, но .... слаба ми е паметта.
Истината е обаче, че безспорен номер едно е "Песен за огън и лед". Това е най-невероятното фентъзи, което някога съм чела. Мартин така те увлича, че не можеш да спреш.
Момчето и вълкът са точно от "Песен за огън и лед"........от 1 том
Тотема на единият род беше вълк....
Едното братче остана сакато и се прехвърляше в тялото на вълче докато спи........Незаконно роденият син имаше връзка с вълчето албинос........
.......в общи линии връзка между хора и вълци да искаш
Всъщност това което ми хареса в "Песен за огън и лед" е как авторът движи цял том едни главни героии и на края на книгата брутално ги изби. Други пък толкова ги промени, че почваш да се чудиш от къде ти е дошло...........
dorotence
Млад герой

Capricorn Goat
Брой мнения : 23
Местожителство : Русе

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 7:26 am

Здравейте,
много се радвам на тази тема . На Пирани мога да предложа , ако се интересува де - Колелото на времето 12 том на английски в PDF формат.
А иначе моето предложение в стил ърбън фентъзи е Тръпка на Маги Стийвотър - мисля нещо новичко на бг пазара.

Поздрави
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 8:57 am

dorotence написа:
Здравейте,
много се радвам на тази тема . На Пирани мога да предложа , ако се интересува де - Колелото на времето 12 том на английски в PDF формат.
А иначе моето предложение в стил ърбън фентъзи е Тръпка на Маги Стийвотър - мисля нещо новичко на бг пазара.

Поздрави
Благодаря искренно за предложението......... само дето англйският ми почти толкова добър, колкото корейският. Ще почакам още малко .........месец, два, три..........година
dorotence
Млад герой

Capricorn Goat
Брой мнения : 23
Местожителство : Русе

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 9:16 am

Като ги знаем БАРД колко са скоростни - бая ще се наложи да чакаш. Very Happy

Между другото мисля , че из нета мернах нещо за е-формат и на руски.
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 9:23 am

dorotence написа:
Като ги знаем БАРД колко са скоростни - бая ще се наложи да чакаш. Very Happy

Между другото мисля , че из нета мернах нещо за е-формат и на руски.
lol! Това предложение вече си звучи къде, къде по-апетитно.........
Даже вече си се представям изпъната пред басйна в летните жеги ......тичащи русначета покрай мен......и аз с Колелото на времето - русик вариант
Хихихи ако наистина намериш нещо драсни едно лично........че тука омазахме темата.
shae
Пълководец

Taurus Snake
Брой мнения : 391
Местожителство : Сред образи и светлосенки...

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 7:27 pm

pirani написа:
shae написа:

Момчето и вълкът са точно от "Песен за огън и лед"........от 1 том
Тотема на единият род беше вълк....
Едното братче остана сакато и се прехвърляше в тялото на вълче докато спи........Незаконно роденият син имаше връзка с вълчето албинос........
.......в общи линии връзка между хора и вълци да искаш
Всъщност това което ми хареса в "Песен за огън и лед" е как авторът движи цял том едни главни героии и на края на книгата брутално ги изби. Други пък толкова ги промени, че почваш да се чудиш от къде ти е дошло...........

Не, мило! Нищо, че фабулата е същата,книгата беше друга. Аз ще я намеря и ще споделя. Wink
А относно избиването на главните в Песен за огън и лед - наистина е брутален авторът Wink
sinardin
Небесен пратеник

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Чет Мар 18, 2010 7:54 pm

Онова с вълците може и от Придворния убиец да е. Там всеки си имаше животно, с което беше свързан, и това на главния беше вълк, но след първия том героят определено престана да бъде дете. Сега ми стана много любопитно коя е била и с нетърпение чакам да разбера.

Пазител

Leo Buffalo

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Пет Мар 19, 2010 8:43 am

В този ред на мисли някой да има 2-ри том на Песента да ми я даде... Very Happy
pirani
Небесен пратеник

Aquarius Horse

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Пет Мар 19, 2010 12:09 pm

Sierra написа:
Аз
Sierra
Пазител

Leo Buffalo

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   Пет Мар 19, 2010 1:27 pm

pirani написа:
Sierra написа:
Аз

Ами донеси ми я, моля, ако идваш на срещата Razz.
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Фентъзи писателки...   

Фентъзи писателки...
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next