ИндексЛинк към основния сайтРегистрирайте сеВход

Share | 

Азиатска кухня

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторСъобщение
pe6ito
Млад господар

Scorpio Dragon
Брой мнения : 154

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Чет Яну 14, 2010 10:42 am

Преди малко по БНТ сат даваха едно предаване "Японска трапеза", не знам дали го дават всеки ден, но запомних рецептата за темпура (защото бе най-лесна - цялата работа е в панировката), а и се разрових из интренет и открих този сайт за японска кухня - има и рецепттаа за темпура. Накратко (не пиша количествата): яйцата се разбиват, докато се получи уднородна смес, добавят се ледени купчета, за да се охрладят яйцта. После купчетата се махат и малко по-малко се добавя брашното, и пак задължително е сместта да е хомогенна. Готвача пържеше скариди със зеленчуци по отделно (зеленчуците бяха някакви аспержи, гъби и зелени салатки, ама не съм сигурна, далии маше и още нещо, освен тези). Продуктите се овалят в панировката, а доката се пържат се капи от панировката върху им за да станат по-пухкава или нещо такова. Изпържените работи се сервират отделно в чинийка, а всеки си има купичка, в която има зелен чай и ориз. Взимаш си изпърженото нещои го топиш в чая с ориза. Човека каза, че имало разлика между темпурата, която се прави около Токио и тази в Осака. В Токио за пържене използват сусамово олио, а в Осака - олио от памучни зърна или нещо такова (100% бе нещо от памук). Имаше и някакъв сос, но за него нищо не разбрах, но мисля, че в сайта трябва да е по добре описано, но е на английски!
Да Ви е вкусно!
Върнете се в началото Go down
katomova
Пазител

Cancer Pig
Брой мнения : 816
Местожителство : София

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Чет Яну 14, 2010 11:36 am

pe6ito - благодаря Wink flower

Настоящ проект Brilliant Legacy
http://www.eaternspirit.org
pe6ito
Млад господар

Scorpio Dragon
Брой мнения : 154

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Пет Яну 15, 2010 10:25 am

Пак хванах това предаване по БНТ сат. Този път правеха суши. Знаех, че рибата е сурова, но сега разбрах, че оризът се смесва със оцет, в който са били разтворени сол и захар. Но най-интересно ми бяха цените - нямат такива, ежедневно цената се променя според рибата и за това в суши ресторантите нямало меню с ценоразпис, а на някои места плащаш според броя на чинийките, които си взел.
Lina
Глупаче

Capricorn Rooster
Брой мнения : 7

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Пет Яну 15, 2010 12:39 pm

Здравейте на всички! Много ме зарадва темата за азиатската кухня, защото аз съм й голяма почитателка. Като се има впредвид, че съществувам предимно на зеленчуци, плодове, чай и риба (и спагети.... ) корейските салати ми станаха любими. Благодаря много на всички за линковете и предложенията. Аз мога да добавя още няколко предложения като още един вариант на морковена салата (има я и в сканираните материали на rossi87, за които безкрайно й благодаря flower ), салата от червено цвекло, и всякакви задушени зеленчуци със спагети (рамйон или оризови, каквито си предпочитате). Уверявам ви, че всичко е много много вкусно. Корейската кухня е изключително добре балансирана и много здравословна, така че много ще се радвам и ако svetlan4o сподели още някоя и друга рецепта. Ето и моето предложение за Морковена салата (любимата ми, правя я в огромни количества всяка неделя, защото я ядем с всичко):
Морковена салата
Продукти:
500 гр. моркови (избирайте ги по-големи)
1 ч. л. сол
1 глава стар лук
3-4 супени лъжици олио
1 с.л. оцет
За подправката (всички продукти са по 1 кафена лъжичка): сол, захар, чесън на прах, сладък червен пипер, лют червен пипер, черен пипер, кориандър

Приготовление:
Морковите се нарязват на тънки ивички и се посоляват. Оставят се на се изцедят в гевгир за 30 мин (може и час). След това се измиват хубаво със студена вода и се заливат с лъжица оцет. Подправката се приготвя като смесите добре всички съставки описани по-горе, след което я смесвате с морковите и ги обърквате добре. В тиганче оставяте олиото да се нагорещи и в него запържвате нарязания на кръгчета лук. Лука се пържи до златисто и след това с решетъчна лъжица се отстранява. Така овкусеното олио се прибавя към морковите. Всичко се обърква добре и се слага да престои в хладилника. Колкото повече стои - толкова по-вкусна става. Салатата е страхотна, можете да си я похапвате с всяко ястие или като мезенце с биричка.

Приятно похапване! Ами това е от мен... за сега...
П.С. Натриевият глутамат можете да намерите във всеки по-голям супермаркет. Подправката много прилича на морска сол, имам впредвид, че е на бели кристалчета като нея, но няма вкус. Подпомага за по-доброто "изравяване" на отделните вкусове в ястието, но моя съвет е да не прекалявате с нея. Прекомерната употреба на натриев глутамата може да предизвика някои нерзположения като храносмилателни разтройства, астми, гадене и др. (т.нар. синдром или болест на китайския ресторант).
svetlan4o
V.I.P

Aries Tiger
Брой мнения : 84
Местожителство : Варна, бивше Ю.Корея

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Пет Яну 15, 2010 9:38 pm

Гореспоменатата салата ми се струва, че ще наподобява вкуса на едно странично ястие,което ядохме в Пусан. Понеже не успях да попитам за рецептата, но знам, че беше правена от рускиня, ми се струва, че може да е подобна. Кориандърът обаче какво прави тук? Предполагам придава специфичен аромат.
Иначе, както обещах да ви пиша, получих доставката на корейски продукти от немски сайт. Кимчи, водорасли, кестеново соджу, тофу, рамьон, разни куаджа(сладкорийки), жизнено необходимата за тофуто соева паста, чай от джинджифил и женшен, , изобщо най-необходимото за много корейски вечери, поносими за българския вкус. Като изключим цената на продуктите, която не е непоносима, доставката за 15 кг беше 13 евро и таксата на банката - 25 евро(най-непоносимата част). Разбрах, че с DHL e двойно по-евтино, но се ходи на митница (което изобщо не е проблем), а моята доставка дойде на вратата(макар, че не знаех.) Така че ако има мераклии, може да се поръча общо и така да се намалят разходите по доставка и банка.
Lina
Глупаче

Capricorn Rooster
Брой мнения : 7

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Яну 19, 2010 2:41 pm

Да, съгласна съм, че кориандъра няма много приложимост в тази кухня, но наистина рецептата, която описах по-горе беше точно по този начин описана (източника ми е книга с рецепри само от корейска кухня, която сега не мога да се сетя точно как се казваше). Пък и да си призная имам около 20-тина книги за корейски рецепти и рецептите на едно и също ястие една с една не се припокриват.... Neutral , а наистина не знам кой е начина по който се приготвя в Корея confused. Но пък мога да гарантирам, че салатата (корейска или не) е много вкусна Very Happy . Svetlan4o, много се надявам да споделиш някоя рецепта, моля sunny, за което предварително ти благодаря . Би ли споделила и линка на сайта, от който си поръчала всички тези вкусни неща. Много ми се иска да опитам кимчи, но не мога да намеря точна рецепта поради причината, която писах по-горе. Интересуват ме и чайовете, които си изброила (от джинджифил и жен - шен). Благодаря ти предварително. flower
mackova
Пазител

Taurus Pig
Брой мнения : 770
Местожителство : Стара Загора

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Яну 19, 2010 2:51 pm

Тази салата е много популярна при руснаците и е известна като корейская морковка или нещо такова. Истината е , че самите корейци не я познават. Но е факт, особено в азиатската част на русия. Те си имат кимчи.Аз също съм я опитвала и я приготвям и много ни харесва /хубаво мезе на чашката е/, но съм я побългарила, като не винаги загрявам олиото и пропускам лука, заради липса на време, но чесънът и кориандърът са задължителни. Голяма вкусотийка е и е много засищаща има си хас с толкова олио, но иначе как ще усвоим мастно разтворимите витамините хаха.
Иначе съм станала специалист на яйчените рулца, но нещо ми са кът яйцата в момента.
Вече тотално изместиха бърканите яйца и всякакви там миш-маши от типа мързелива и бърза манджа
Marchooo
Пазител

Libra Cat
Брой мнения : 644

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Яну 19, 2010 2:58 pm

Мдаааааа...яйчените ролца са супер! И лесно се приготвят...щом и сама се справям с тях Rolling Eyes
Та, като стана дума за тез ролца, ето оттук гледах как се готвят...обясняват и други две манджи, но тях не съм ги пробвала.

tuci8710
Небесен пратеник

Libra Cat
Брой мнения : 1377
Местожителство : Враца

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Съб Яну 23, 2010 5:19 pm

Ето рецепти, за някои манджи, които ни подариха на вечерта на Коерйската култура.
Бай дъ уей кимчито и кимбаб-а бяха страхотни lol!

http://www.greek-hotels.ltd.bg
blacky80
Небесен пратеник

Брой мнения : 2304
Местожителство : Jeju Island, South Korea (ще ми се)

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Фев 09, 2010 2:52 pm

Ехооо..няма да замира темата я...аз като чревоугодник най-голям, имам питане Question
Ето това чудо на чудесата изглежда лесно за приготвяне, лекинко за ненаяли се като мен Smile и вкусно
на вид. Зове се bibimbap.

Който знае рецептата, чинно с продуктите и начин на приготвяне (svetlan4o , къде избяга слънчице наше)
да не се ослушва, а да я сподели..
На български моля, благодарско

Пълководец

Pisces Horse
Брой мнения : 442
Местожителство : Варна ^^

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Фев 09, 2010 10:05 pm

И аз искам да питам нещо... понеже 14ти се задава... ^^
Някой да е правил от шоколадовите неща дето си ги подаряват на Свети Валентин? Или да знае някоя хубава шоколадова рецепта?
Много искам да направя някакви шарени неща, ама нямам рецепта... в краен случай може да си измисля нещо, ама викам първо да попитам, ако някой е правил вече.... Smile
http://www.myspace.com/little_demonchild
Star Ocean
Посветен

Gemini Horse
Брой мнения : 62
Местожителство : Illusion

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Фев 09, 2010 11:11 pm

Ние миналата година с една фр правихме шоколад, ама нещо сгафихме малко и то стана по- скоро като ъмм нещо като захарно какаово тесто, не знам точно определение няма Very Happy:D:D Е поне беше вкусно де, а после просто разтопихме нормален шоколад и го направихме в наши формички и го разкрасихме Very Happy:D:D Така че Fuu ако направи нещо похвали се Very Happy ^__^ Аз след миналогодишната комедия не съм сигурна ще пробвам ли пак : D
speedy86
Модератор

Aquarius Buffalo
Брой мнения : 3033
Местожителство : София

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Фев 09, 2010 11:42 pm

Пибимбап наистина се приготвя лесно. Основно съдържа зеленчуци, леко запържени за по-вкусно - моркови, японска ряпа, кълнове, тиквички, може маруля (тя не се пържи, де) и свинско, всичко нарязано на тънки дълги ленти. Отделно се пържи яйце и се сварява бял ориз (както си го ядат азиатците обикновено). Зеленчуците, месото и яйцето се поднасят заляти с малко сусамово масло и поръсени със сусам, подредени в малко по-голяма купа, в която после да си ги омесите с ориза. Оделно корейците слагат и един специален сос (по-скоро паста от люти чушки), но в БГ няма как да си я набавите. Нарича се кочуджанг.

blacky80
Небесен пратеник

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Фев 09, 2010 11:51 pm

speedy86 написа:
Пибимбап наистина се приготвя лесно. Основно съдържа зеленчуци, леко запържени за по-вкусно - моркови, японска ряпа, кълнове, тиквички, може маруля (тя не се пържи, де) и свинско, всичко нарязано на тънки дълги ленти. Отделно се пържи яйце и се сварява бял ориз (както си го ядат азиатците обикновено). Зеленчуците, месото и яйцето се поднасят заляти с малко сусамово масло и поръсени със сусам, подредени в малко по-голяма купа, в която после да си ги омесите с ориза. Оделно корейците слагат и един специален сос (по-скоро паста от люти чушки), но в БГ няма как да си я набавите. Нарича се кочуджанг.

Това ще го пробвам, ам, ам.. пиленце сладко мерси!

V.I.P

Aries Tiger

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Фев 10, 2010 10:34 am

Извинявам се, че не съм писала дълго, обаче моите мушмороци ми вземат здравето и времето.
За пибимбап - снимката на Блеки, този специално се нарича тольсотпибимбап (първата дума означава каменен), защото се приготвя в каменно гювече (не се покрива), което тежи много, но придава чудесен вкус, както на печено месо (върху каменна плоча), така и на ориза. Дори в някои нови модели на електрическите оризоварки (съответно много скъпи), съдът е направен от камък. Но това е лукс не по джоба на всеки кореец. А иначе такива гювечета се продават в магазините за домашни потреби (където се купува оборудване и за ресторанти). А за рецептата - слага се подварен ориз, зеленчуци - моркови, попарен спанак, соеви кълнове, ивички тел. месо и накрая се чуква сурово яйце. Цялата тази работа се слага на гореща печка, докато оризът започне да съска и пука, а гювечето е много горещо. Ако на дъното на гювечето има сусамово олио, оризът не залепва, иначе загаря. Когато ти го сервират започваш бързо да бъркаш и така яйцето от горещината на ориза и гювечето се сварява, после се добавя кочучанг на вкус (паста от люти чушки, която овкусява ориза.) Сервира се и някаква супичка от соева паста и малко зеленчуци. Ароматът на подгрятото сусамово олио и загарящия ориз е трепач. Голяма вкусотия е. Но не мисля, че някой може да си го приготви вкъщи. Просто в БГ нямаме такива гювечета. Отвътре не са глетчирани като нашите глинени. Дори корейци не съм виждала да го правят вкъщи, ядат го по ресторантчетата. Когато бях бременна с малката ми щерка, много обичах да ям този ориз, и лелките винаги ми слагаха повече панчан (от страничните ястия- кимчи, ряпа, водорасли, ) и супа, идваха при мен да ме питат за бебето и винаги ми съчувстваха, че ми е трудно, много са трогателни.
А има и друг пибимбап - той се бърка в каква да е (задължително голяма) купа, в повечето случаи е студен и няма яйце, има го често по филмите, когато главните героини са депресирани, че любимият не им обръща внимание, ядат такъв бъркан ориз - The art of seduction (ако не бъркам), Ким Сам сун, Queen of housewives. Този втория ориз не съм го яла, той се приготвя вкъщи най често, рядко го има по ресторантчетата, но и той ще е вкусен. На Maangchi.com има наистина много хубави неща.
А сайтът за корейски храни е http://www.kjfoods.de/. Ако някой ме светне как да пренасям картинки от един сайт на друг ще дам и малко разяснения. И още да попитам някой ако знае, ако си регистрирам дебитна карта Maestro в някой сайт за разплащния, може би няма да плащам убийствената такса 25 евро за банков превод.
blacky80
Небесен пратеник

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Фев 10, 2010 11:45 am

svetlan4o написа:
.... Цялата тази работа се слага на гореща печка, докато оризът започне да съска и пука, а гювечето е много горещо..... Ароматът на подгрятото сусамово олио и загарящия ориз е трепач. Голяма вкусотия е. Но не мисля, че някой може да си го приготви вкъщи. Просто в БГ нямаме такива гювечета.
...А има и друг пибимбап - той се бърка в каква да е (задължително голяма) купа, в повечето случаи е студен и няма яйце, има го често по филмите, когато главните героини са депресирани, че любимият не им обръща внимание, ядат такъв бъркан ориз - The art of seduction (ако не бъркам), Ким Сам сун, Queen of housewives. Този втория ориз не съм го яла, той се приготвя вкъщи най често, рядко го има по ресторантчетата, но и той ще е вкусен. На Maangchi.com има наистина много хубави неща.
А сайтът за корейски храни е http://www.kjfoods.de/. Ако някой ме светне как да пренасям картинки от един сайт на друг ще дам и малко разяснения. И още да попитам някой ако знае, ако си регистрирам дебитна карта Maestro в някой сайт за разплащния, може би няма да плащам убийствената такса 25 евро за банков превод.

Леле svetlan4o, тамън се зарадвах, че мога да го скалъпя това пибимбап-че...ще мъча другата рецепта,
разстроена или не Sad , те верно много тъпчат някакъв объркан ориз...
Мерси за сайта, почвам да разглеждам....
Spoiler:

Пълководец

Брой мнения : 227

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Фев 10, 2010 5:15 pm

Привет!
Докато се рових из нета попаднах на това

Води се бокумбап. А това е блога с рецептата http://nojivilichka.wordpress.com/2007/06/03/bokumbap-ili-oriz-s-kimchi/
Тук пък http://www.koreanology.narod.ru/ има
как да приготвим:
Пулгоги (불고기) – мариновано телешко месо, печено на огън
Пибимпап (비빔밥) – ориз със зеленчуци
Кимпап (김밥) – ориз и зеленчуци, увити в листа от водорасли

доц. д-р Чой Куон-Джин
Dani
Пълководец

Aquarius Dragon
Брой мнения : 444
Местожителство : Токио,Япония

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Пон Мар 01, 2010 5:31 pm

Ам след доста често надзъртане в темичката и записване на нови рецепти,които открих тук реших и аз да дам една доста лесна Японска рецептичка

Пилешки шишчета ''Терияки''

Продукти:
500гр пилешки гърди нарязани на кубчета
3 с.л. светло кафява захар
3 с.л. соев сос
1 с.л. прясно настърган корен джинджифил
2 с.л. олио
1 глава червен лук на резени
1 червена и 1 зелена чушка нарязани на парченца

Приготвяне:
Изсипете пилешкото месо в дълбок съд.Смесете захарта,соевия сос,джинджифила и олиотои полейте месото.Покрийте с фолио и оставете да се маринова на студено поне за няколко часа.Извадете парченцата пилешко от съда и ги нанижете на шишчета,като редувате с лук и парченца чушка.Ако исползвате дървени шишчета ги потопете в студена вода за 30 мин. за да не се подпалят.Запечета на скара за 10 мин.или докато стане готово месото,като вартите шишчетата и ги поливате от време на време с маринатата.
Han Ji Mun
Посветен

Pisces Rat

ПисанеЗаглавие: Азиатска кухня   Вто Мар 09, 2010 5:45 pm

За рожденния ми ден правих корейско парти. Имаше кимчи и яйчени ролца!
Кимчито малко го побългарихме и ставаше за ядене... Very Happy
svetlan4o
V.I.P

Aries Tiger

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Мар 10, 2010 8:36 am

Аз пък забравих да кажа, че направих истинско корейско кимчи, получи се много добре, дори дадох на моите корейски приятели и те казаха "М,мм машисо, машисо" - вкусно!Smile
didkapan
Млад герой

Брой мнения : 48
Местожителство : Варна

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Мар 10, 2010 6:10 pm

Като готвя корейско най-вече от тук http://www.maangchi.com/
Има си клипчета с видео кое, как и по колко нагледно и плюс това говорят на английски, което е много удобно у достъпно. Сайта е нещо от рода на Бон апети, но мисля че е любителски. Жената просто готви добре и говори добре английски и споделя националната си кухня. Има всичко от супи до традиционна корейска скара. Има и нагледно как се прави кимчи и т.н.
Дано да съм ви била полезна.
Danny
Млад господар

Capricorn Monkey
Брой мнения : 148

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Сря Мар 10, 2010 7:50 pm

^^
Еха,супре сайтче.Благодаряя
cinderella258
Млад герой

Taurus Pig
Брой мнения : 47

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Вто Мар 16, 2010 4:29 pm

Много блягодаря за сайтчето и аз!
Spoiler:

- Много сладки тортички!!

Spoiler:

- а от тези 'bento boxes' прасенцата са ми любимите много са яки тези бенто кутии, знам, че в Япония са доста популярни. Обикновено жените ги приготвяли за обяд на мъжете си докато са на работа ^.^
Ам, може ли да попитам светлан4о как точно си приготвя рамьон, понеже си намерих само нудълс без бульончета и т.н.
legalize_It
Пазител

Gemini Buffalo
Брой мнения : 519
Местожителство : Варна

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Нед Мар 21, 2010 8:29 pm

хехе току що сготвих корейски картофени палачинки ... бяхамного вкусни ето как изглеждаха ... това до тях е соса... ама не ми хареса .. подозирам че май беше заради сусамовото олио ...

Spoiler:

Шингу
Пълководец

Брой мнения : 227

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   Нед Мар 21, 2010 9:22 pm

Цитат :
хехе току що сготвих корейски картофени палачинки ... бяхамного вкусни ето как изглеждаха ... това до тях е соса... ама не ми хареса .. подозирам че май беше заради сусамовото олио ...
Ами рецептата? Smile
Трябва да се направи една темичка "сготви и покажи"
cinderella258, тук http://lunchinabox.net/2009/09/10/book-review-kawaii-bento-boxes/ има интересни съвети за приготвянвто на bento boxes.
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Азиатска кухня   

Азиатска кухня
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 2 от 4Иди на страница : Previous  1, 2, 3, 4  Next